Výstava Jaroslav Vrchlický 1853 - 1912

Zveme na výstavu na chodbě před knihovnou. Od 4. března do 30. dubna 2013 si můžete prohlédnout 15 plakátů k 160. výročí narození a 100. výročí úmrtí Jaroslava Vrchlického. Výstavu připravil Ústav pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s Literárním archivem Památníku národního písemnictví a Literární akademií - Soukromou vysokou školou Josefa Škvoreckého v rámci edice Literatura ke stažení, která je určena všem zájemcům o českou literaturu. Stažené plakáty jsme doplnili texty Vrchlického básní, které jsou k dispozici v plnotextové databázi Česká elektronická knihovna (k prohlížení je nutná registrace), a knihami z fondu naší knihovny.

Možná se ptáte, proč zrovna „starý" Vrchlický. Odpověď nám může dát medailon Jaroslava Vrchlického ve slovníkové příručce Čeští spisovatelé 19. a počátku 20. století, která je rovněž dostupná v elektronické Edici E. V závěru se v něm dočtete, že mladá generace básníků zastoupená S. K. Neumanem, F. Šrámkem, V. Nezvalem, J. Seifertem až po současné básníky oceňují mimořádnost jeho zjevu v české poezii 19. století a stále nacházejí tvůrčí vztah k jeho dílu.

Plakáty jsou vystaveny v euroklipech, získaných v rámci mikroprojektu Literární inspirace, CZ.3.22/3.3.02/11.02841

hlava_w3m