Proč je pro knihovnu a její čtenáře důležitý on-line katalog?

Napsal Administrátor na . Odesláno do Oddělení pro dospělé

logo s textem Služby v knihovnáchCo je on-line katalog? Jde o vystavení databáze záznamů o dokumentech (tj. všech knih, časopisů, brožur, ale také elektronických dokumentů) knihovny na  síti Internet. Přístup do této databáze je po celých 24 hodin denně. Čtenář tedy není omezen půjčovní dobou knihovny ani jejím prostorem. Do katalogu se může podívat odkudkoli, kde se nachází jakékoliv  zařízení připojené na internet (tedy i z mobilního telefonu).

A jak v on-line katalogů vyhledávat?  Na našich webových stránkách http://www.knihovna-police.cz  najdete v hlavní nabídce  položku "On-line služby" a po jejím rozbalení kliknete na "On-line katalog".

Otevře se internetový formulář a do jeho polí vyplňujete požadované výrazy. V záhlaví formuláře se nachází rozbalovací seznam "vyhledávat kde", který umožní vyhledávání ve všech dokumentech, nebo omezí vyhledávání pouze na knihy,  nebo audiovizuální média, nebo v periodika nebo brožury. Do dalších polí (autor, název, klíčové slovo) zadejte hledaný termín a stiskněte tlačítko HLEDEJ. 

Pokud vyplníte více řádek, vyhledané výsledky budou splňovat všechna kritéria zároveň. Je možné použít pravostranného krácení slov ( nedoplňujte slova znakem * nebo ? ). Kliknutím na nadpis pole si zobrazíte rejstřík termínů použitých v tomto poli. Můžete též použít formulář pro Kombinovaný dotaz.

Výsledky vyhledání jsou standardně zobrazeny v přehledných tabulkách. Je to kompletní bibliografická informace o dokumentu, údaje o exemplářích včetně jejich dostupnosti. Katalog také čtenáři umožňuje zjistit novinky v knižním fondu, provést rezervaci dokumentu a podívat se na své uživatelské konto.

Určitě je to zlepšení služeb čtenářům a nás těší, že stále více čtenářů této možnosti využívá.