Práce v knihovně je mimo jiné práce s infomacemi. Vypátrat některé požadované informace je někdy přímo detektivka. Ale máme řadu dobrých pomocníků – volně dostupné nebo i ty přístupné knihovnám či placené - zdroje, databáze o článcích, knihách, faktech, digitalizovaných dokumentech. V tomto roce vám zkusíme každý měsíc představit pátrání po odpovědi na dotaz čtenářů a představit vám tak možnosti, které v knihovně máme.

 

Pátrání v prosinci

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Sherlockem Holmesem v knihovně

Naše roční pátrání po elektronických zdrojích, které jsou volně dostupné a ve kterých můžete hledat potřebné informace, vrcholí. Ukázali jsme si, jak hledat v digitální knihovně Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové, v České digitální knihovně, v katalozích Národní knihovny v Praze, v systému Kramerius, na webových stránkách www.knihovny.cz nebo v katalozích Městské knihovny v Praze.

Tam se vrátíme a ukážeme si, jak najít knížky k maturitě. Na webových stránkách www.mlp.cz najdete odkaz na E-knihovna, dále v Projektech e-knihy klasiků a následně Knížky nejen do škol – www.skolnicetba.cz. A už můžete stahovat. Najdete zde: plné texty vybraných děl klasiků s informacemi o autorech.

Možností, kde hledat informace je samozřejmě více. Rádi vám s hledáním v knihovně poradíme, sp

 

Pátrání v listopadu (a v kavárně)

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Sherlockem Holmesem v knihovně

Dnes vás pozveme do kavárny. I nadcházející podzimní počasí zve k šálku kávy. Samozřejmě vás zveme do kavárny literární či spíše v literatuře. Pokusíme se najít text knížky Kavárna nad Prahou. Na pomoc si vezmeme webové stránky www.knihovny.cz a na nich klikneme v pravém dolním rohu na E-knihy (Volně dostupné elektronické knihy ke stažení). Dostaneme se na vyhledávání e-knih. Po zadání názvu se nejde záznam o knize. Dozvíme se, že autorkou knihy je poslední pražská německy píšící spisovatelka Lenka Reinerová. Už nás bohužel opustila v požehnaném věku 92 let v roce 2008. V dolní části stránky najdete nabídku v jakém formátu a odkud si text můžete stáhnout. Stáhneme tedy formát pdf. Jde o verzi 1.0 z 12. 2. 2019. Vydala Městská knihovna v Praze v překladu Jany Zoubkové. A na závěr jako pozvánku na přátelské vzpomínky opravdové dámy naší literatury nabízíme úvodní slova knihy:

„Kam jen zmizely ty kavárny, přemýšlím často, když se toulám Prahou – kavárny, v nichž člověk mohl nad šálkem černé kávy (tak-zvaná turecká u nás díkybohu ještě nebyla k mání) půl dne nebo třeba celý diskutovat a kout plány, leccos se dozvědět, pozorovat zajímavé lidi, někdy se s nimi i seznámit, spřátelit, nebo dokonce najít velkou lásku. A protože už tahle útočiště dávných let neexistují, spřádám teď ráda jeden velmi osobní pražský sen. Kdesi v tajemném modrošedém oparu, nad kupolemi pokrytými měděnkou a strohými kostelními věžemi existuje, jak se mi v takových chvílích zdá, kavárna s mnoha stolky a od každého z nich je vidět dolů, na naše město, a ti nahoře odtamtud také shlížejí, skoro všichni tady kdysi žili. A já je znala…“