Pátrání v lednu

V lednu zapátráme po odpovědi na dotaz: Čeština se stále vyvíjí, podle jakých vzorů skloňovali žáci podstatná jména ve školách na začátků 20. století?

Na pomoc jsme si vzali digitální knihovnu Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Co to je? Na webových stránkách této knihovny v nápovědě se dočtete: Digitální knihovna může obsahovat digitalizované dokumenty (například vzácné a ohrožené dokumenty digitalizované v národních programech Memoriae Mundi Series Bohemica a Kramerius) i elektronické dokumenty vytvořené přímo v digitální podobě (například odborné články ve formátu PDF).

Přístup do Digitální knihovny je omezen přístupovými právy. Metadata, tj. bibliografické a další popisy dokumentů jsou přístupné všem, obrazová data dokumentů nechráněných autorským zákonem také, obrazová data chráněná autorským zákonem pouze uživatelům přistupujícím z počítačů umístěných v prostorách příslušné knihovny vlastnící dokument.

Buď v knihovně (tam vám rády pomůžeme s vyhledáním odpovědi na dotaz) nebo i doma na svém počítači můžete začít hledat. Zapište hledané slovo a klikněte na symbol lupy, v našem případě jsme zadali „česká mluvnice“ a zároveň v levém sloupci omezení času - datum  01.01.1901- 31.12.1901.

Našlo se nám 328 dokumentů sbalených v 16, tj. česky 328 stran v 16 dokumentech, ve kterých se vyskytly námi zadané termíny. Určitě znáte z vyhledávání v internetových prohlížečích. A hned první dokument je „Krátká mluvnice česká“ od Jana Gebauera. Je možné si ji otevřít a začít listovat.

My jsme v obsahu našli skloňování a můžeme se podívat, jak se skloňovalo na počátku 20. století.

A protože víme, že jeden obrázek vydá za sto slov, vytvořili jsme z tohoto pátrání obrázkovou mapu postupu

Adresa webových stránek digitální knihovny Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové: http://kramerius4.svkhk.cz/search/