Pátrání v březnu

Do prvního jarního měsíce vyrazíme s humorem. Zapátráme po díle kanadského humoristy Stephena Butlera Leacocka, od jehož úmrtí uplyne 28. 3. právě 75. let. Co o něm můžeme zjistit v českém virtuálním světě?

Nejdříve se podíváme do Národní knihovny České republiky (www.nkp.cz) a jejích katalogů. V databázi Národní autority po zadání jména autora najdeme záznam s nejzákladnějšími údaji. Po kliknutí na záhlaví se můžeme dostat k bibliografickým záznamům o knihách v katalozích Národní knihovny. Také je zde odkaz na heslo o autorovi ve Wikipedii. Jejím prostřednictvím se so dostaneme na Wikimedii Commons, která slouží jako organizované centrální úložiště licenčně volných fotografií, videa, ilustrací, zvuků a dalšího multimediálního obsahu. Můžeme si poslechnout i úryvek povídky, ovšem v angličtině. Dílo tohoto autora je již volně přístupné (nevztahují se k němu autorská práva), protože od jeho úmrtí uběhlo již 70 let.

Můžeme se podívat i na Virtual International Authority File (VIAF), což je mezinárodní soubor jmenných autorit. Jedná se o společný projekt, na kterém se podílí více národních knihoven a souborných katalogů, spravovaný Online Computer Library Center (OCLC). Cílem projektu je spojovat jednotlivé národní autoritní záznamy do jednoho virtuálního záznamu (pro jednu osobu, instituci atd.). Data sesbíraná z národních databází jsou přístupná na internetu pro další využití. Zde najdeme bibliografický záznam z minimálně 18 národních knihoven světa. Stránky jsou z pochopitelných důvodů v anglickém jazyce.

Nakonec se podíváme do on-line katalogu naší polické knihovny a zjistíme, že knihovna má ve svém fondu čtyři tituly, které si můžete přijít půjčit do knihovny a pokud jsou půjčeny, můžete si je sami z domova zarezervovat (pokud jste čtenáři naší knihovny). Jak prosté, že. Pan Leacock by se jistě usmíval. Tak dobré počtení.