Neboj se vrátit domů

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Stalo se v knihovně

Paní Marie Svatošová, lékařka, spisovatelka, zakladatelka hospicového hnutí v ČR stála v roce 1995 u zrodu prvního českého hospice v Červeném Kostelci. Pomocí a radou se podílela na zprovoznění řady dalších českých a moravských hospiců. Se svými přednáškami neúnavně objíždí republiku a dál propaguje hospicové myšlenky. Její knihy se staly bestsellery. Rodačka z Hlavňova se stala 7. 9. 2016 čestnou občankou našeho města.

V mnoha hospicích najdeme citát: „Našim cílem je naplnit dny životem, nikoliv život dny.“ Autorka tohoto výroku dokázala životem naplnit celý svůj život. A nejen životem, také smyslem a neokázalou službou.

Nyní vydává další knihu. Je to kniha rozhovorů, které s ní vedl pan Aleš Palán, ředitel nakladatelství Kalich. A paní Svatošová ke knize dodává: „Přiznám se, že když Aleš Palán se mnou chtěl psát tu knížku rozhovorů, tak jsem se hodně bránila a byly věci, které jsem si myslela, že nikdy nezveřejním. A on je ze mě vytáhl.“

Marie Svatošová přijede do Police představit svou novou knížku

Žijte dobře, žijte dlouho

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Stalo se v knihovně

je kniha, která se zabývá čínskou tradicí yangsheng (jang-šeng), česky pěstování života. Tato tradice se nepřetržitě vyvíjela přes 2 500 let a slouží jako praktický návod k péči o tělo, mysl a ducha. Autorem je Peter Deadman, který studuje, praktikuje, píše a učí o čínské medicíně a tradicích kultivace zdraví již více než 45 let.

A jak se kniha objevila v polické knihovně? Daroval nám ji pan Milan Schirlo, sám terapeut tradiční čínské medicíny, se slovy, že autor knihy je opravdu uznávaný odborník a on nám doporučuje knihu nejen půjčovat čtenářům, ale také si ji přečíst. Už jen zběžné prolistování knihy a názvy kapitol lákají: Zdraví – úkol a příležitost, Proč jsme nemocní, Kultivace mysli a emocí, Jak jíst, Co jíst, Tradiční čínské cvičení, Příroda, Hudba a tanec, Stárnutí a staří. Přijďte si knihu, kterou vydalo nakladatelství TCM POINT s.r.o. v Polici n. M., půjčit a přečíst.

 

Rodinné stříbro knihovny

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Stalo se v knihovně

Rodinným stříbrem knihovny je nazývána regionální literatura, která zachovává povědomí o životě a lidech v Polici a na Policku. Celá léta to byla základní řada knih (autorů Tomka, Brandejse, Krtičky a několika dalších) a články v novinách a časopisech. Dnes je daleko snadnější knihu vydat, nesvazují nás omezení ideologická ani technická. A přesto nebo právě proto je vydaná dobrá regionální kniha svátkem pro čtenáře. Na novinky se snažíme upozornit i na našich stránkách.

Nyní se chystáme také přispět svou trochou do mlýna. Ne, nebojte, nedali jsme se do psaní. Chceme využít zkušenosti naší partnerské knihovny ze Swidnice, a tak jsme společně požádali o grant z Euroregionu Glacensis. Dotace má pomoci regionálním autorům.

Na jaře příštího roku uspořádáme workshop pro začínající spisovatele a ilustrátory (3+3 z české a 3+3 z polské strany), na kterém si pod odborným vedením grafiků a fotografů s pomocí překladatele zkusí připravit text a ilustraci textu pro tisk.

Druhou částí projektu bude vydání knihy od autora, který již publikoval a má připravený text, jenž by mohl jako kniha být vydán. Případně si už vybral ilustrátora své knihy nebo ho společně domluvíme. Text by už měl být připravený pro tisk a následně bude přeložen do polštiny a kniha vyjde oboujazyčně. A už v červnu příštího roku by měla být slavnostně pokřtěna na setkání ve Swidnici, kde také budou na výstavě představeny texty z workshopu. V září proběhne totéž u nás.

Nyní chceme oslovit jak ty, kteří mají texty nebo ilustrace zatím schované doma v šuplíku a chtěli by se s nimi pochlubit, naučit se něco o grafické přípravě knihy a zúčastnit se v březnu workshopu, tak ty zkušenější autory a ilustrátory, kteří mají něco připraveného a chystají se to vydat. Přijďte do knihovny ukázat a nabídnout své práce. Autor s ilustrátorem bude vybrán při soutěži, která bude vyhlášena na jaře jak ve Swidnici (vydají knihu polského autora), tak v Polici.

Bude v Polici zájem?