Noc knihoven - Noc bibliotek

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Stalo se v knihovně

Noc bibliotek Swidnica 2017Potřetí byla v Polsku vyhlášena celostátní Noc bibliotek a podruhé byli pozváni zástupci Police. Vloni jsem se s manželi Samkovými zúčastnila vernisáže výstavy „Księga – Das Buch”, na které pan Samek vystavoval své grafiky.

Letos jsme byli pozváni, abychom s dětmi prožili noc v knihovně. Vyjelo nás 12 dětí a 2 knihovnice v sobotu 3. června. Děti byly vybrány ze čtvrtých tříd. Program byl přebohatý. Vedle her a soutěží nás čekala procházka městem a výstup na radniční věž. Tomu ovšem předcházel silný zážitek, kdy na nádvoří s divočáky (Swidnice má ve znaku divokého kance) došlo ke společnému čtení všech přítomných. Letos to byly humorné verše polského autora Juliana Tuwima Slon Trabalski. Jako hostům nám byla dána možnost se také předvést. Verše v českém překladu J. Pilaře jsme společně s překladatelem snad zvládli. A víte, jak se hrdina veršů jmenuje česky? Je to Tomáš Trumpeta. Noc byla dlouhá. Noční procházka temnou knihovnou od sklepa až doslova po střechu byla tajemná. Program se lehce přehoupl přes půlnoc, nová přátelství byla navázána, bohaté občerstvení částečně snědeno a před spaním nás čekal ještě polský film natočený podle knihy, s kterou jsme putovali po knihovně.

Po ránu nás čekala snídaně, společné foto a rozloučení. Velký dík patří našim polským kolegyním, které se o nás staraly a připravili program (malou část her jsme připravili i my). A budeme se těšit na další setkání.