Deset let v Pellyho domech

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Stalo se v knihovně

16. 9. 2007 byly Pellyho domy představeny veřejnosti při Dnu otevřených dveří. A v pondělí 17. září se svým čtenářům otevřela knihovna v nových prostorech. Prostorově kompaktnější, barevnější, s modernějším technickým vybavením, v prvním patře s výtahem – a dál si doplňte sami, zda krásnější, příjemnější či nepříjemnější, hlučnější. My knihovníci jsme se snažili a stále se snažíme, aby pro vás návštěvníky byla srozumitelná, přívětivá, zvoucí k návštěvě. Stále chystáme novou nabídku – knih, časopisů, akcí, výstav, informací o regionu i světě. Těší nás každá vaše návštěva.


A teď několik čísel ze statistik těch deseti let (2007 – 2016, bez letošního roku, který není ještě odžit, natož uzavřen). Uspořádali jsme 1 238 kulturních a vzdělávacích akcí, nakoupili 8 664 knih a zároveň jich 13 141 odepsali. Mezi těmi byly knihy potrhané, opotřebované, zastaralé a bohužel také ztracené. Nevím, proč některé knihy získávají nožičky a ztrácejí se z knihoven.
Ale vraťme se k těm nakoupeným. Jde jen o malý zlomek toho, co v naší republice za těch deset let vyšlo. Proto jejich výběr nebyl a není lehký. Na nákupu se podílejí všechny knihovnice. Přímo výběr provádějí Dáša Ducháčová a Věra Plachtová. Ostatní radí, pro dětské oddělení vybírá Katka Boučková. Katka Obstová je naší odbornicí na knihy a časopisy pro různá tvoření, vyrábění, vaření a ze studovny naučnou literaturu doplňuje Hela Sauerová i podle toho, co si čtenáři žádají vypůjčit z jiných knihoven prostřednictvím Meziknihovní výpůjční služby. A jsme u toho, radí nám i čtenáři. Vážíme si toho, že přijdete a poradíte, která kniha je zajímavá a stojí za přečtení. Již řadu jsme jich koupili právě na vaše doporučení. Jistě pochopíte, že všechny knihy sami nepřečteme. Používáme tzv. knihovnické čtení = přečíst začátek a konec, pak někde uprostřed a pak anotaci, tj. popis knihy na záložce či v knihovnickém katalogu. Proto jsou pro nás cenné i vaše postřehy o přečtené knize, o které se podělíte při jejím vracení.


Prostě bez vás čtenářů by byly i naše služby chudší. No a hlavně by byly úplně na nic, když byste do knihovny nepřišli vy. Tak díky a těšíme se na další setkávání. A jak to výročí oslavit. Připravíme výstavu na chodbě knihovny, besedy pro dětské čtenáře, společné čtení pro seniory i další zájemce a hlavně vám chceme nabídnout knížky. 10 x 10 knih za těch deset let, za každý rok 10 knížek. A protože jsme začínali na podzim 2007 a nyní začíná podzim 2017, bude knížek v těchto sedmičkových letech po pěti. Jde o knížky, které zaujaly nás knihovnice a chceme vám je doporučit.