Podmínky provozu v knihovně

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Editoriály

Provozní podmínky knihovny od 1. 7. 2020

Půjčovní doba během prázdnin

Oddělené pro dospělé => úterý a čtvrtek: 9-17 hodin

Oddělení pro děti  => pondělí: 12- 16 hodin

Podle mimořádného opatření  Ministerstva zdravotnictví  k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARSCoV-2 s účinností ode dne 1. července 2020 od 00:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření se omezuje:
provoz knihoven tak, že jejich provozovatelé musí dodržovat následující pravidla:

  • zajistit, aby pracovníci knihoven prováděli hygienu rukou se zvýšenou frekvencí při kontaktu s knihami a dalším podobným zbožím, 
  • u vstupu do knihovny zákazník provede dezinfekci rukou, přičemž dezinfekční prostředek zajistí provozovatel knihovny

Prosíme všechny návštěvníky, aby použili dezinfekci při vstupu do knihovny. Chrání tak sebe i knihovnice.

Děkujeme

Podmínky provozu v knihovně

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Editoriály

Provozní podmínky knihovny od 25. 5. 2020

Půjčovní doba

Oddělené pro dospělé => úterý a čtvrtek: 9-17 hodin

Oddělení pro děti  => pondělí a pátek: 12- 16 hodin

Vstup

  • U vstupu do knihovny si návštěvník dezinfikuje ruce dezinfekčním prostředkem, který je zde připraven. Je zde i označený odpadkový koš na použité rukavice.
  • Vstup do prostor knihovny je umožněn vždy se zakrytými ústy i nosem a za dodržení bezpečné vzdálenosti mezi osobami – cca 2 m.
  • Čtenáři i návštěvníci jsou povinni dodržovat stanovená hygienická pravidla; jejich nedodržování je důvodem k jejich nevpuštění do knihovny a odepření poskytnutí služeb.

Pohyb

  • Čtenářům je umožněn volných výběr knih za dodržení hygienických podmínek (roušky, dezinfekce rukou, rozestupy cca 2 m).
  • Jsou přístupné i další služby – kopírování, skenování, internet.
  • Je umožněn přístup na internet pro dospělé na nezbytně nutnou dobu za dodržení hygienických pravidel. Každý uživatel se před začátkem a po skončení připojení přihlásí u výpůjčního pultu. Po každém uživateli musí být internetové místo vydezinfikováno.
  • Oddělení pro dospělé a pro děti jsou přístupná pouze v půjčovní době těchto oddělení.
  • V každém případě platí, že knihovní fond a manipulace s ním může být zdrojem obav z přenosu nákazy. Proto věnujeme zvýšenou hygienickou údržbu vraceným knihám i prostorám a zařízením, kde se s knihovním fondem opakovaně manipuluje (prostory půjčování, vracení).

Zde najdete volně dostupné on-line zdroje knihoven

 

Volně dostupné on-line zdroje knihoven

Napsal Helena Sauerova na . Odesláno do Editoriály

http://www.digitalniknihovna.cz

Portál propojuje digitalizované sbírky zapojených knihoven, je také známý jako Kramerius. Najdete tu sbírky Národní knihovny ČR, Moravské zemské knihovny, Národního filmového archivu, Židovského muzea,… V těchto sbírkách najdete mnoho titulů, většinou však jde o starší a staré tisky, staré noviny a knihy u nichž už vypršela autorská práva.

Na úvodní stránce jednoduše zadáte název knihy (či klíčové slovo) do vyhledávácího políčka, pokud chcete hledat v konkrétní knihovně, zvolíte si ji v rozbalovací liště nad vyhledávacím polem. Pokud chcete zobrazit pouze knihy, které si můžete on-line číst, prohlížet, stáhnout nebo tisknout, nezapomeňte zaškrtnout políčko „pouze veřejné“ (vpravo od vyhledávácího pole).

 

https://www.knihovny.cz/

Tento portál poskytuje jednotný přístup ke službám českých a moravských knihoven. Můžete zde prohledávat katalogy všech zapojených knihoven z jediného vyhledávacího řádku na hlavní straně. Nyní zde hned na úvodní stránce najdete sloupec „online knihy do karantény“-knihy volně ke čtení či stažení. Pokud na titul kliknete, otevře se vám stránka s údaji o knize, na jejímž konci najdete jednotlivé verze a formáty ke stažení-stačí kliknout na vybraný řádek a kniha se Vám otevře. V této databázi dohledáte mnoho titulů beletrie, velkou část tvoří povinná četba pro školáky a studenty. Valná většina těchto knih pochází z online fondu Městské knihovny v Praze.

 

Projekt #KnihovnyPROTIviru, na jehož tvorbě se podílí zaměstnanci Moravské zemské knihovny a její projekty Knihovny.cz a Digitálníknihovna.cz.

Cílem průvodce je zpřístupnit široké veřejnosti elektronické zdroje a služby, které nabízejí knihovny svým čtenářům. Stránka #KnihovnyPROTIviru nabízí uživatelsky přívětivý přehled pro rodiče i děti, pro čtenáře produktivního i seniorského věku, kteří momentálně přišli o přístup ke klasickým knihám. Zvláštní sekce je věnována studentům, kteří dokončují diplomku nebo seminárku. Právě ti zde najdou i odkaz na dočasně zpřístupněný digitální obsah Moravské zemské knihovy a Národní knihovny ČR.

Třeba některý ze zdrojů využijete pro studium či vlastní četbu. Nebojte se využít možností, které dnes internet nabízí. Pokud byste měli jakékoli dotazy, nebojte se psát nám emaily či telefonovat.

Zde pro vás budeme zveřejňovat i uvolněné on-line časopisy

S přáním klidných dnů a pevného zdraví

 

Vaše knihovnice