Povídky z druhé ruky

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Regionální osobnosti a události

V měsíci září jsme vás zvali na autorském čtení z knihy Povídky z druhé ruky, kdy čtyři autorky představily své povídky.

Kniha byla v listopadu v Praze pokřtěna a hledá si už své čtenáře. Díky jedné z autorek, polické Olze Landové, máme knížku i v naší knihovně. A o čem vlastně povídky jsou, v úvodu knihy napsal vydavatel a lektor kurzu tvůrčího psaní, jehož žáci povídky napsali, pan René Nekuda: „Už dlouhou dobu se mezi spisovateli říká, že všechno již bylo napsáno a že všechny základní typy zápletek jsou obsažené v Bibli nebo v antické mytologii (podle toho, co je komu bližší).

Musím se přiznat, že mě nikdy žádné téma nefascinovalo tak moc a tak dráždivě, jako právě „omezenost“ příběhových struktur. …Povídky z druhé ruky se tedy rozhodly zkoumat jedinečnost v zavedených strukturách. A právě toto velké téma jsme se snažili vměstnat do textů. Autoři si vybrali vždy jeden obecně známý příběh, ve kterém našli něco, co souzní s jejich vlastním životem, a přidali do něho svůj odlesk neopakovatelnosti a jedinečnosti.“

A šli s kůží na trh. Jak se jim to povedlo, se můžete přesvědčit při čtení povídek.