Historie knihovny

na . Odesláno do Dokumenty

Knihovna města Police nad Metují není jen hlavní budova na Masarykově náměstí čp. 75

Historie vzniku čtenářských spolků a knihoven v Polici má dlouhou tradici. Patříme mezi města, ve kterých čtenářské spolky vznikaly spontánně již v první polovině 19. století. V Polici se uvádí rok 1837. A veřejná „obecní lidová knihovna“ byla založena už v roce 1892 v budově hostince U zeleného stromu čp. 75. Přestěhováním jsme se tedy vrátili do Pellyho domů na místo vzniku.

Od roku 1996 knihovna ve městě působí jako příspěvková organizace města a tehdejší radní jí odsouhlasili název Knihovna města Police nad Metují. Pod tímto názvem je také zaevidována na ministerstvu kultury pod evidenčním číslem 2469/2002. Knihovna má dvě pobočky v obcích, které jsou součástí města – Pěkov a Hlavňov. Na základě smluv o spolupráci a finanční dotaci s obecními úřady plní střediskovou funkci (odborné poradenství) pro obecní knihovny v Bezděkově nad Metují, České Metuji, Machově, Suchém Dole, Velkých Petrovicích a Žďáře nad Metují.

pohlednice_21.jpg

Historii knihoven zachycuje prezentace, která vznikla při příležitosti přestěhování knihovny do nových prostor.

Technická poznámka:  Pokud výše uvedený odkaz nefunguje, můžete si  prezentaci prohlédnout ve formátu pdf.