Goldstein Kristián

Napsal Anna Lukášková na . Odesláno do Regionální odkazy

Dne 20. února 1826 zemřel v čp. 117 na Záměstí bývalý hvězdecký poustevník Kristián Goldstein ve stáří 104 let – „který po zrušení kaple a rozboření chalupy co poustevny do Police se s jeho sestrou Brigitou již co slepý přistěhoval a poslední dny života strávil.“ (Josef Brandejs: Letopisy a paměti Polické; SOkA Náchod).

Tuto skutečnou postavu si „vypůjčil“ Antonín Krtička do své povídky „Kovářova rokle“ (publikace „Z královského hvozdu“; 1920), kde z poustevníka Kristiána udělal vůdce loupežníků.

Zdroje:

Zdroje v naší knihovně:

Z fondu naší knihovny:

• Pichl, Miroslav: Police nad Metují. Dějiny města a regionu v běhu let. Police nad Metují : Město Police nad Metují, 2015. 2 CD-ROM.

• Krtička-Polický, Antonín: Z královského hvozdu : Historické pověsti a povídky. -- Police n. Met. : Krtička, 1920. -- 382 s.