Vít, Vojtěch Jaroslav

Napsal Anna Lukášková na . Odesláno do Regionální odkazy

V roce 1936 nastoupil do primy broumovského klášterního gymnázia, po 3 letech musel přestoupit na Akademické gymnázium v Praze Na Příkopech; odmaturoval v r. 1944.

Byl totálně nasazen k Technische Nothilfe v Ruzyni. V květnu 1945 zahájil studia na Teologické fakultě UK v Dejvicích a v září při tzv. "obláčce" přijal řádové jméno Vojtěch. Po roce studia byl odeslán s bratrem řeholníkem P. Maurem Poučkem na studium do Belgie (benediktinský klášter St. André).

Po dokončení studia v r. 1951 se již nemohl vrátit do vlasti. Pokračoval ve studiu na univerzitě v Lovani (1952-56). Po studiu byl misionářem v Belgickém Kongu (do r. 1961). Poté odešel do USA (Illinois) do kláštera sv. Prokopa nedaleko Chicaga. Zde vstoupil do redakce českých novin Národ (Hlas národa). Později založil českoamerické kulturní středisko Velehrad. Působil jako kaplan Národního svazu českých katolíků v Chicagu. Po r. 1990 přispěl k obnově řeholního řádu u nás, zvláště v Břevnově.

Do Čech se natrvalo vrátil v r. 2000.

Zdroje:   https://aleph.svkhk.cz/F?func=direct&doc_number=000207106&local_base=hka10&format=999

Zdroje v knihovně:
Pichl, Miroslav: Sochařské památky Police nad Metují ; Osobnosti Police nad Metují / [autor Miroslav Pichl]. -- 1. vyd. -- Police nad Metují : Město Police nad Metují, 2009. 39, 47 s. : il., portréty